Solarium

Klub Fitness „Forma” dysponuje trzema solariami. Dwie kabiny stojace o mocy 200W, 180W, oraz jedno lezace o mocy 180W.

Jak powstaje opalenizna ?

imgBrązowienie skóry pod wpływem promieniowania ultrafioletowego traktujemy jako coś naturalnego. Opalona skóra utożsamiana jest ze zdrowiem, witalnością, urodą czy sukcesem. Czym jednak różni się opalenizna uzyskana na słońcu i w solarium oraz dlaczego jedni opalają się szybciej a drudzy wolniej, dowiemy się w dalszej części tej strony.

Promieniowanie słoneczne docierające do Ziemi dzieli się na światło widzialne, które jesteśmy w stanie dostrzec oraz niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone. Z punktu widzenia procesów opalania najważniejszą częścią promieniowania słonecznego są promienie UVA i UVB, różniące się długością fali, wielkością emitowanej energii i, co za tym idzie, działaniem na ludzką skórę.

Nasza skóra w różnym stopniu pochłania promieniowanie ultrafioletowe; UVA dociera do skóry właściwej, dlatego jej działanie jest bardziej natężone i powoduje więcej zmian w skórze, nawet tych niekorzystnych. UVB nie przekracza naskórka.

Zalety opalania

Korzystając ze słońca, opalamy się przy pełnym zakresie promieniowania UVA i UVB oraz światła widzialnego, a sposobem ochrony przed poparzeniem jest stosowanie preparatów z filtrami UV. W przypadku korzystania z solarium, w którym lampy posiadają ściśle ustalone proporcje promieni UVA i UVB tego problemu mieć nie będziemy. Zaletą opalania w solarium jest to, że ilość i jakość promieniowania jest zawsze jasno określona, gdzie takiej pewności nie da nam wystawianie skóry na słońce, gdyż naturalne opalanie jest uzależnione od wielu czynników: szerokości geograficznej, w której przebywamy, pory dnia, pogody.

Fototypy skóry

imgW zależności od barwy skóry i włosów jedni ludzie są bardziej narażeni na działanie promieni słonecznych inni mniej. W badaniach nad efektami opalania oraz opracowaniem preparatów ochronnych dokonano podziału na fototypy skóry. Najbardziej popularną klasyfikacją jest podział według kategorii Fitzpatricka:

 

  • Typ I – łatwo ulega poparzeniu, nigdy się nie opala
  • Typ II – łatwo ulega poparzeniu, prawie nigdy się nie opala
  • Typ III – skóra średnio podatna na oparzenia, opala się stopniowo
  • Typ IV – minimalnie ulega poparzeniu, zawsze dobrze się opala
  • Typ V – rzadko ulega poparzeniu, opala się mocno
  • Typ VI – nie ulega poparzeniu, skóra o mocnej pigmentacji

 

Osoby z fototypem I nie mogą się w ogóle opalać w solarium. Pozostałe powinny dostosować czas opalania do typu skóry jaki reprezentują.

Zalecenia

Pamiętając o tym, że brązowienie skóry pod wpływem solarium jest reakcją obronną organizmu, a także mając na uwadze doniesienia dermatologów o szkodliwości nadmiernej ekspozycji na UV, należy zachować rozsadek przy opalaniu. Warto wiedzieć, że każde poparzenie słoneczne, a w szczególności spowodowane nim uszkodzenie komórek zużywa tzw. kapitał słoneczny skóry. Jest to wrodzony zespół mechanizmów obronnych, jakimi dysponuje skóra. Warto więc stosować filtry UV leżąc na plaży oraz profesjonalne przetestowane kosmetyki do opalania w solarium.